WARSZAWA

5 dni / 24 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

27 listopada – 1 grudnia

PROPOZYCJA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH: 28-29 listopada 2019

Zapraszamy grupy szkolne

Handmade: ściegi pamięci

Podczas tegorocznej edycji festiwalu pytamy o związki między sztuką opowiadania historii a tradycyjnymi technologiami, takimi jak szycie, tkanie, haft, stolarka artystyczna. Wydobywamy wątki i osnowy, które są – za pośrednictwem rąk – formą opowiadania historii, ich przedłużeniem, formą ukrytą albo zastępczą. Drugim ważnym tematem festiwalu jest praca pamięci, wydobywanie na powierzchnię tego, co ukryte, wyparte, zapomniane. Oba te wątki łączą tytułowe „ściegi pamięci”.
Nasza propozycja dla szkół również nawiązuje do głównych wątków festiwalu – od przywołania dawnej, odpustowej tradycji koła fortuny i dziecięcych wyliczanek, przez opowieści o tkaniu i przędzeniu, po spektakl o pamięci i zapomnieniu. Okrasą są również tradycyjne opowieści perskie w autorskim wyborze i wykonaniu oraz ich rękodzielnicze przedłużenie.

Zapraszamy grupy szkolne od 7 do 12 lat. Wszystkie spektakle trwają maksymalnie godzinę.

Bilety: 15 zł od dziecka. Płatności przed spektaklem gotówką lub przelewem. Opiekunowie bezpłatnie.

Rezerwacje: opowiadacz@wp.pl Informacje: 506 738 207


PROGRAM DLA SZKÓŁ

28 listopada, czwartek
10.00 Nagle w głębi lasu. Kiedy odejdą od nas zwierzęta – Beata Frankowska, Sebastian Krajewski
11.30 Nić. Opowieści z przędzy i słów – Aneta Cruz-Kąciak, Agnieszka Jackowiak

29 listopada, piątek
10.00 Koło fortuny. Opowieść interaktywna – Joanna Sarnecka, Anna Woźniak, Katarzyna Szurman
11.30 Złoty ptak. Opowieści perskie – Albert Kwiatkowski, Agnieszka Ayșen Kaim, Mateusz Szemraj
Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”
www.studnia.org
www.festiwalopowiadania.pl


SPEKTAKLE, ARTYŚCI

NAGLE W GŁĘBI LASU. KIEDY ODEJDĄ OD NAS ZWIERZĘTA

29 listopada, czwartek, godz. 10.00
To współczesna baśń na dzisiejsze czasy – baśń o świecie, z którego odeszły wszystkie zwierzęta. Dorośli temu zaprzeczają, skrywając mroczną tajemnicę, dlaczego tak się stało. Dzieci chcą odkryć tę tajemnicę i sprawić, by zwierzęta i wszyscy inni, którzy z naszego świata zostali wykluczeni, do niego powrócili. Czy im się to uda? Opowieść o odpowiedzialności, odwadze i tęsknocie. O zbiorowej niepamięci, wyparciu, demonach przeszłości, bez łatwych odpowiedzi i szczęśliwych zakończeń. Opowieść, którą Amos Oz usłyszał od swojej matki Fani, kiedy był małym chłopcem. Jak mogła brzmieć w swej pierwotnej, ustnej wersji, zanim została spisana po wielu latach przez dorosłego już pisarza z Izraela?
Czy baśniowa metafora „świata bez zwierząt” może stać się dziś naszą dotkliwą rzeczywistością? Jak opowiadać – językiem opowieści – o zmianach klimatycznych, wymieraniu gatunków i naszej ludzkiej odpowiedzialności za to, co dzieje się z Ziemią? Kiedy opowieść milknie, wtedy z pomocą przychodzą pieśni wyśpiewane przez Sebastiana Krajewskiego.
Opowiadanie: Beata Frankowska
Muzyka: Sebastian Krajewski

BEATA FRANKOWSKA – z wykształcenia polonistka, z zawodu opowiadaczka historii, edukatorka, animatorka kultury. Współtwórczyni Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy skupiającej opowiadaczy. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Współpracuje z wieloma szkołami w całej Polsce , gdzie razem z dziećmi i młodzieżą tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej. Ważny jest dla niej temat pamięci i zapomnienia żydowskiego dziedzictwa w lokalnej historii, kulturze i codzienności. W swym dorobku ma spektakle opowieści dla dzieci, inspirowane tekstami literackimi, m.in.: „Jak mama została Indianką” (na podst. opowiadania Ulfa Starka), Pamiętnik Blumki”, „Cztery strony czasu” (na podst. książek Iwony Chmielewskiej), „Tajemniczy ogród” (na podst. powieści Frances Burnett). Na co dzień pracuje w fundacji Musszelka, gdzie prowadzi warsztaty opowiadania i wydaje książki dla dzieci („Opowieści Ziemi”, 2016).
SEBASTIAN KRAJEWSKI – niezależny kompozytor muzyki poważnej i filmowej (m.in. ścieżka dźwiękowa filmów „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”). Współpracuje z takimi zespołami, jak Ars Nova, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Sinfonietta, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej, Warsaw Camerata. Razem z Beatą Frankowską stworzył widowisko narracyjne „Tajemniczy ogród”, prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie w 2018 roku.

NIĆ. OPOWIEŚCI Z PRZĘDZY I SŁÓW

28 listopada, czwartek, godz. 11.30
Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie gdzieś tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą. To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici.
Zapraszamy na spektakl opowieści, przygotowany z przędzy i słów przez wyjątkowy duet: prządkę i tkaczkę oraz opowiadaczkę historii. Wspólnym wątkiem tych opowieści jest nić: symboliczna – łącząca przeszłość z teraźniejszością i odległe od siebie kultury i tradycje, oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki huipiles i polskie pasiaki wraz z ich bogatą symboliką wzorów i kolorów.
Opowiadanie, tkanie: Aneta Cruz-Kąciak, Agnieszka Jackowiak

ANETA CRUZ-KĄCIAK – opowiadaczka historii, autorka i tłumaczka książek dla dzieci, współtwórczyni wydawnictwa Trzy Pomarańcze. Prowadzi autorskie warsztaty twórcze i programy edukacji międzykulturowej, współpracując ze szkołami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Opowiada historie dzieciom i dorosłym zarówno w trakcie kameralnych spotkań pt. „Opowieści w salonie”, jak i podczas festiwali sztuki opowiadania w Polsce, Meksyku, Argentynie i Urugwaju. Laureatka prestiżowej nagrody dla opowiadaczy historii Teotlatolli przyznawanej raz w roku podczas festiwalu „Palabras al Viento” w meksykańskim mieście Celaya. Od niepamiętnych czasów bez pamięci zakochana w Meksyku, skąd przywozi słowa, z których tka swoje opowieści.
AGNIESZKA JACKOWIAK – kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia. Z fascynacji kolorami i procesem ich barwienia powstał projekt RGB – Regionalna Grupa Barw. Od lat szuka na polskich wsiach historii o tym, jak to dawniej było.

KOŁO FORTUNY. OPOWIEŚĆ INTERAKTYWNA

29 listopada, piątek, godz. 10.00
Jarmarczne, czarno-białe koło fortuny pozwala losować bajki, piosenki – wyliczanki i drobne, odpustowe upominki. Ta prosta zabawa, dobrze znana z wesołych miasteczek, to także sposób na realizację tęsknoty za opowieściami, które nie mają końca. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Usłyszycie bajki i piosenki – wyliczanki, znane i nieznane, czasem odrobinę niegrzeczne, straszne i śmieszne. Poznacie Mariana – tajemniczego współpracownika Opowieści z Walizki, który wędruje z nami po miastach i miasteczkach. Przybywajcie i pozwólcie losowi działać!
Opowiadanie, muzyka, śpiew: Opowieści z Walizki (Anna Woźniak, Joanna Sarnecka), Katarzyna Szurman

OPOWIEŚCI Z WALIZKI: „Opowiadamy historie z muzyką na żywo. Już od 2009 roku wędrujemy z naszą walizką po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczamy granice by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę.
Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. W naszym repertuarze ważne miejsce zajmują tradycyjne baśnie. Dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory.”

JOANNA SARNECKA – antropolożka kultury, opowiadaczka w założonej przez siebie grupie Opowieści z Walizki, stypendystka MKiDN. Autorka książki „Dziennik uciekiniera”.  Performerka i aktorka teatrów offowych. Tworzy spektakle ze społecznościami, także grupami zagrożonymi marginalizacją: osobami z niepełnosprawnościami, seniorami, mieszkańcami małych wsi. Tańczy butoh. Prowadzi Fundację na Rzecz Kultury „Walizka”, której celem jest włączanie w kulturę.

ANNA WOŹNIAK – edukatorka historyczna, animatorka kultury, opowiadaczka, archeolożka. Autorka programów edukacyjnych oraz wystaw popularyzatorskich. Z powodzeniem łączy edukację historyczną z kreatywnymi działaniami plastycznymi i teatralnymi. W latach 2012-2017 tworzyła Willę Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim. Pochodzi z Sanoka. Mieszka w Warszawie. W Opowieściach z Walizki działa od 2015 roku.

ZŁOTY PTAK. OPOWIEŚCI PERSKIE

29 listopada, godz. 11.30

Czy z piasku można utkać dywan? Czy mleko może być czarne? Czy na kamieniu można usmażyć jajko? Czy kwiat może być droższy od złota? Czy na drzewach mogą rosnąć kamienie? Czy na deser można jeść mięso? Zapraszamy na wycieczkę do kraju, w którym to wszystko jest możliwe. Odwiedzimy Kamienne Miasto, poznamy mądrych służących i głupich królów, poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy zło jest zapłatą za dobro, a przy okazji przechytrzymy kilka diabłów i ubijemy parę demonów.

Opowieści są ustną wersją książki „Baśnie perskie. Złoty ptak” autorstwa Alberta Kwiatkowskiego (Media Rodzina, 2018). Prezentowane w tym tomie teksty oddają różnorodność etniczną i językową Iranu. Są wśród nich m.in. baśnie Persów, Kurdów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów. Oprócz typowych baśni znajdziemy tam również legendy, przypowieści, anegdoty i podania.

Opowiadanie: Albert Kwiatkowski, Agnieszka Aysen Kaim
Muzyka: Mateusz Szemraj

ALBERT KWIATKOWSKI – z Orientem ma do czynienia od ponad 20 lat. W tym czasie obronił doktorat na temat perskich bajek magicznych, spędził w podróży po Azji cztery lata, wydał kilka książek. Tłumaczy literaturę perską. Założył stronę poświęconą literaturze perskiej i kulturze Iranu, po którym oprowadza ludzi jako przewodnik. Współprowadzi tradycyjny turecki teatr cieni i od czasu do czasu opowiada historie, współpracując z opowiadaczami ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O.

AGNIESZKA AYSEN KAIM – orientalistka, tłumaczka, wykładowczyni i opowiadaczka. Orientalistyke wybrała z racji swojego tureckiego pochodzenia. Tłumaczy, bo to najszybszy sposób przemieszczania się miedzy dwoma kulturami, a opowiada i wykłada, aby przybliżyć złożoność obu kultur, ich wartości, tradycji, ale też historii osobistych. W ramach Grupy Studnia O. realizuje projekty o szeroko rozumianej tematyce orientalnej, zwłaszcza tureckiej i perskiej, sięgając do nieznanych w Polsce eposów i opowieści tradycyjnych, a także historii osobistych znanych Polaków związanych z Orientem. Napisała autorską opowieść dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna” (Poławiacze Pereł, 2014, III nagroda w konkursie Książka Roku 2016 PS IBBY).

MATEUSZ SZEMRAJ – ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko. Ponadto gra na gitarze elektrycznej oraz instrumentach etnicznych – lutni arabskiej (al oud), lutni perskiej (tar) i polskich cymbałach. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z orkiestrami warszawskiej Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonietty Cracovii. Uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej. Występuje m.in. zespołach Sentido del Tango oraz MOSAIC.


WARSZTATY

0123456789001234567890

DNI

0123456789001234567890

ARTYSTÓW


0123456789001234567890

SPEKTAKLE

0123456789001234567890

WARSZTATY



https://2019.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2019/09/Festiwal_2019_plakat.jpg

Polub nas

… i bądź na bieżąco