WARSZAWA

5 dni / 24 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

27 listopada – 1 grudnia
https://2019.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2019/09/Beata-Frankowska-1200x795.jpg

CZWARTEK

28 listopada

godz. 10.00
PROGRAM DLA SZKÓŁ

NIEDZIELA

1 grudnia

godz. 17.00
PROGRAM RODZINNY
BEATA FRANKOWSKA, SEBASTAN KRAJEWSKI

NAGLE W GŁĘBI LASU. KIEDY ODEJDĄ OD NAS ZWIERZĘTA


To współczesna baśń na dzisiejsze czasy – baśń o świecie, z którego odeszły wszystkie zwierzęta. Dorośli temu zaprzeczają, skrywając mroczną tajemnicę, dlaczego tak się stało. Dzieci chcą odkryć tę tajemnicę i sprawić, by zwierzęta i wszyscy inni, którzy z naszego świata zostali wykluczeni, do niego powrócili. Czy im się to uda? Opowieść o odpowiedzialności, odwadze i tęsknocie. O zbiorowej niepamięci, wyparciu, demonach przeszłości, bez łatwych odpowiedzi i szczęśliwych zakończeń. Opowieść, którą Amos Oz usłyszał od swojej matki Fani, kiedy był małym chłopcem. Jak mogła brzmieć w swej pierwotnej, ustnej wersji, zanim została spisana po wielu latach przez dorosłego już pisarza z Izraela?

Czy baśniowa metafora „świata bez zwierząt” może stać się dziś naszą dotkliwą rzeczywistością? Jak opowiadać – językiem opowieści – o zmianach klimatycznych, wymieraniu gatunków i naszej ludzkiej odpowiedzialności za to, co dzieje się z Ziemią? Kiedy opowieść milknie, wtedy z pomocą przychodzą poruszające pieśni wyśpiewane przez Sebastiana Krajewskiego.

Beata Frankowska – opowiadaczka historii, edukatorka, animatorka kultury. Współtwórczyni Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy skupiającej opowiadaczy. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Współpracuje z wieloma szkołami w całej Polsce , gdzie razem z dziećmi i młodzieżą tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej. Ważny jest dla niej temat pamięci i zapomnienia żydowskiego dziedzictwa w lokalnej historii, kulturze i codzienności. W swym dorobku ma spektakle opowieści dla dzieci, inspirowane tekstami literackimi, m.in.: „Jak mama została Indianką” (na podst. opowiadania Ulfa Starka), Pamiętnik Blumki”, „Cztery strony czasu” (na podst. książek Iwony Chmielewskiej), „Tajemniczy ogród” (na podst. powieści Frances Burnett). Na co dzień pracuje w fundacji Musszelka, gdzie prowadzi warsztaty opowiadania i wydaje książki dla dzieci („Opowieści Ziemi”, 2016).

Sebastian Krajewski – niezależny kompozytor muzyki poważnej i filmowej (m.in. ścieżka dźwiękowa filmów „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”). Współpracuje z takimi zespołami, jak Ars Nova, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Sinfonietta, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej, Warsaw Camerata. Razem z Beatą Frankowską stworzył widowisko narracyjne „Tajemniczy ogród”, prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie w 2018 roku.

Spektakl dla dzieci od 10 lat

28 listopada, czwartek, godz. 10.00 – program dla szkół

1 grudnia, niedziela, godz. 17.00 – program rodzinny


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM