WARSZAWA

5 dni / 24 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

27 listopada – 1 grudnia
https://2019.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2019/09/Litwinowicz-Kossakowska-1200x1142.jpg

SOBOTA

1 grudnia

godz. 19.00
MAŁGORZATA LITWINOWICZ, JOLANTA KOSSAKOWSKA

NIEPORADNE CIAŁO, OPOWIEŚĆ DUSZY


Najprościej byłoby powiedzieć: „widowisko narracyjne na podstawie powieści Hermana Hessego Narcyz i Złotousty. Jednak powieść, do której powraca się po wielu latach różni w uwadze i emocjach od pierwszej, która miała w sobie coś z wtajemniczenia; różni się od tamtej. Jest to znaczna odmiana i pozostaje nam wierzyć w to, że lektura kształtuje się w czasie, a w różnych momentach naszego życia wychwytujemy z niej inne słowa, znaczenia, dźwięki, narracje.

Tego próbujemy dotknąć, a biegunowe punkty naszej opowieści to młodość i przemijanie, intuicja i umysł, ład instytucji i żywioł uczuć. Trochę o Hessem, trochę o średniowieczu, trochę o sobie.

Małgorzata Litwinowicz – opowiadaczka. Zajmują ją historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Współzałożycielka Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”. Kuratorka programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (2006-2018). Pracuje także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuje się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważa za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej. Opowiada dorosłym i dzieciom. Prowadzi także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.

Jolanta Kossakowska – wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

1 grudnia, niedziela, godz. 19.00


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU