WARSZAWA

5 dni / 24 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

27 listopada – 1 grudnia
https://2019.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2019/09/Jarek-Kaczmarek.jpg

SOBOTA

30 listopada

godz. 17.00
JAREK KACZMAREK

HODŻA NASREDDIN W WARSZAWIE


Z satysfakcją informujemy, że mistrz Hodża Nasreddin od dziś gości w naszej stolicy! – pismo tej treści trafiło na biurko w siedzibie ministerstwa. I wtedy to się zaczęło…
Anegdoty wędrującego ulicami legendarnego opowiadacza stały się lustrem, w którym odbijało się miasto i jego mieszkańcy, załamani niczym w krzywym zwierciadle albo postawieni na głowie jak w karnawałowym świecie na opak. Nasreddin starał się odnaleźć we współczesnych rolach: trenera, terapeuty, biznesmena, sportowca czy gwiazdy estrady, a wynikały z tego tylko… nowe opowieści!

tego dnia Nasreddin wybrał się na mecz na Stadionie Narodowym. W pewnej chwili zerwał się z miejsca i zaczął tańczyć, wołając w ekstazie: O, jak cudownie! O, jak wspaniale!
– Z czego się tak cieszysz? – zapytał go zdziwiony kibic. – Przecież nie ma gola!
– A czy potrzebny jest gol, by się móc radować? – odpowiedział Hodża…

Znane i jeszcze nieznane anegdoty Nasreddina odnalezione na ulicach Warszawy opowiada Jarek Kaczmarek z akompaniamentem gitary jednostrunowej na licencji Hodży.

Jarek Kaczmarek – opowiadacz z Grupy Studnia O., pisarz, bluesman, animator kultury. Podąża ścieżką autorskich opowieści, które czerpią inspirację zarówno z tradycyjnych mitów i baśni, jak i literatury współczesnej i narracji „z życia wziętych”. Pasjonuje go sport, który uważa za współczesny odpowiednik świata dawnych mitologii. Na podstawie autorskich opowieści sportowych pisze książki, takie jak „Gole wszech czasów”, Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” czy „Kierowcy. Odjazdowe opowieści”. Jego specjalnością jest żywiołowe, poruszające wyobraźnię opowiadanie z wykorzystaniem języka komentatorów sportowych.
Jest gitarzystą, autorem tekstów i muzyki piosenek czerpiących z tradycji szeroko rozumianego bluesa. W projekcie „Opowieści bluesowych” od lat rozwija autorską formułę spektaklu łączącego sztukę opowiadania z koncertem. Współtwórca licznych projektów artystycznych i edukacyjnych realizowanych przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i MKiDN, m.in. „Mapy opowieści,”, „Warszawska Scena Opowieści” czy „Warszawa 1939. Opowieści końca lata”. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych, współpracując, między innymi, z Domem Spotkań z Historią, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Centrum Edukacji Obywatelskiej czy licznymi szkołami i ośrodkami kultury w całej Polsce.

30 listopada, sobota, godz. 17.00

Podczas festiwalu Jarek Kaczmarek będzie także współprowadził Wyścig opowiadaczy – 1 grudnia, niedziela, 13.00-15.00.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU