Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2
27–29 listopada, środa–piątek, 12.00–15.00, sala Loża
Dafydd Davies-Hughes jest opowiadaczem i artystą-rzemieślnikiem w jednej osobie. Jest również gospodarzem Centrum Ekologiczno-Kulturalnego w północnej Walii Menter Y Felin Uchaf Cyf. Prowadzi także wieczory i noce opowieści, które odbywają się wokół ognia w wielkim domu, zbudowanym na bazie kręgu, wzorowanym na tradycji celtyckiej. W pracach nad budową Domu Opowiadania pomagali mu uczniowie miejscowej szkoły i wolontariusze z rożnych krajów. Podczas pokazów performatywnych Dafydd będzie rzeźbił i nadawał kształt drewnianemu krzesłu, na którym zasiądą opowiadacze podczas Nocy opowieści.
Eksplikacja artysty: Wszystko zaczyna się od zamysłu i inspiracji. Pracując z naturalnymi materiałami, możemy stworzyć pożyteczne i piękne rzeczy, od ekologicznych łyżek po konstrukcję budynków eko. Spotkamy opowieści ziemi, z której pochodzi glina, lub opowieści lasu – w każdym wiórze kawałka drewna. Cierpliwie czekały w słońcu lata i śniegu zimy, w towarzystwie drzew oraz wszelkich darów ziemi, wiatru i wody, wyczekiwały w tęsknocie za światłem. Praca w drewnie jest dla mnie niczym opowiadanie: słuchamy i reagujemy na historie drzew i kształtujemy drewniane belki, aby ktoś inny mógł odczuwać, zobaczyć i radować się tymi drzewo-opowieściami.
Od wczesnych lat dzieciństwa przepadałem za dzikimi lasami, otaczającymi mój dom na walijskiej wsi. To one były moimi nauczycielami, kochałem je i bałem się ich jednocześnie. Choć fascynowały mnie i inspirowały, to sprawiały jednocześnie, że czułem się przy nich niepozorny i bezbronny. To samo czynią ze mną moje ulubione historie.
W historiach, które wam opowiem, zaproszę was do podążania leśnymi ścieżkami, spotkamy dawnych węglarzy i drwali, wilki i wiedźmy, ukryte duchy. Powędrujemy z odważnymi córkami ślepych władców i głupimi synami szalonych królowych, posłuchamy muzyki, która nas zaczaruje i uśpi, nauczymy się, jak zdjąć okrutną klątwę. Podczas tych wszystkich historii będziemy wspólnie nadawać kształt szkieletowi drzewa i „od-pamiętywać” (re-membering) je na nowo.
Spotkania są otwarte. Zapraszamy również zorganizowane grupy szkolne, zwłaszcza ze szkół o profilu artystycznym, w godz. 12.00–13.00. W programie: opowieści, pokaz pracy artysty-rzemieślnika, prezentacja filmu o powstawaniu Domu Opowiadania w Walii.
Spotkania w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski.
Zapisy: Jarek Kaczmarek (jarek@studnia.org)
Warsztaty dla początkujących .
Będziemy wspólnie odkrywać podstawy sztuki opowiadania. Rozpoczniemy od zadania sobie pytania: “Dlaczego chcę zostać opowiadaczem?”. Zastanowimy się, co to znaczy wybrać właściwą historię I w jaki sposób przygotowac ją do wykonania.
Warsztat ma charakter praktyczny, z wykorzystaniem podstawowych technik rozgrzewki, ćwiczeń z zakresu opowiadania, zawiera część dydaktyczną oraz pokazową. Od uczestników oczekuje się komunikatywności w języku angielskim.
29 listopada, piątek, 12.00–15.00, Sala Kominkowa
Warsztaty dla zaawansowanych
Podczas warsztatów Jan opowie tradycyjną baśń, która – w wersji uśpionej – tkwi na płaskich kartach książki lub kryje się w zbiorach naszej pamięci. Jak ją zaanimować? Jak tchnąć życie w krajobraz opowieści i ożywić jej postaci, angażując i zaciekawiając przy tym słuchaczy? Przyłącz się do Jan Blake i pozostałych uczestników warsztatów, aby odkrywać bogaty i dynamiczny krajobraz swoich ulubionych tradycyjnych opowieści. Podczas wspólnej pracy skupimy się na poszczególnych scenach i bohaterach, ale historia będzie także narzędziem do odkrywania siebie jako opowiadacza, pracy nad własnym stylem opowiadania i badaniem swojej relacji z samą historią i ze słuchaczami.
Warsztat ma charakter praktyczny, z wykorzystaniem podstawowych technik rozgrzewki, ćwiczeń z zakresu opowiadania, zawiera część dydaktyczną oraz pokazową. Od uczestników oczekuje się komunikatywności w języku angielskim.
30 listopada, sobota, 11.00–14.00, Sala Kominkowa
Wytyczne dla uczestników: Wymagana jest komunikacyjna znajomość języka angielskiego. Każdy z biorących udział w warsztatach ma przygotować synopsis po angielsku swojej opowieści. Chodzi o takie historie, do których się spory czas przymierzaliśmy, ale nie wiedzieliśmy, jak się do nich zabrać, jak zacząć pracę nad nimi. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego opowiadamy, czy mamy do opowiedzenia coś ważnego, jakie jest moje zadanie jako opowiadacza.
Podczas warsztatów będzie obecny tłumacz, który będzie pomagał w sytuacji awaryjnej, jeśli uczestnikom zabraknie słów po angielsku.
Zapisy: Beata Frankowska (beata@studnia.org) – liczba miejsc ograniczona!