Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie gdzieś tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą. To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici.
Zapraszamy na spektakl opowieści, przygotowany z przędzy i słów przez wyjątkowy duet: prządkę i tkaczkę oraz opowiadaczkę historii. Wspólnym wątkiem tych opowieści jest nić: symboliczna – łącząca przeszłość z teraźniejszością i odległe od siebie kultury i tradycje, oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki huipiles i polskie pasiaki wraz z ich bogatą symboliką wzorów i kolorów.
Aneta Cruz-Kąciak – opowiadaczka historii, autorka i tłumaczka książek dla dzieci, współtwórczyni wydawnictwa Trzy Pomarańcze. Prowadzi autorskie warsztaty twórcze i programy edukacji międzykulturowej, współpracując ze szkołami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Opowiada historie dzieciom i dorosłym zarówno w trakcie kameralnych spotkań pt. „Opowieści w salonie”, jak i podczas festiwali sztuki opowiadania w Polsce, Meksyku, Argentynie i Urugwaju. Laureatka prestiżowej nagrody dla opowiadaczy historii Teotlatolli przyznawanej raz w roku podczas festiwalu „Palabras al Viento” w meksykańskim mieście Celaya. Od niepamiętnych czasów bez pamięci zakochana w Meksyku, skąd przywozi słowa, z których tka swoje opowieści.
Agnieszka Jackowiak – kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia. Z fascynacji kolorami i procesem ich barwienia powstał projekt RGB – Regionalna Grupa Barw. Od lat szuka na polskich wsiach historii o tym, jak to dawniej było.
Spektakl dla dzieci od 7 lat
28 listopada, czwartek, godz. 11.30 – program dla szkół
30 listopada, sobota, godz. 11.30 – program rodzinny